Згідно з результатами нового дослідження вчених з Американської академії неврології, опублікованим в журналі «Neurology®», підвищений артеріальний тиск у людини в зрілому віці відіграє вирішальну роль у тому, чи вплине цей показник в літньому віці на його пам'ять і мислення.
У новому дослідженні взяли участь більше 4 тис. добровольців, середній вік яких склав 50 років, без ознак деменції.
В ході дослідження вчені виміряли артеріальний тиск всіх учасників на початку дослідження і після досягнення ними похилого віку (середній вік 76 років), їм також провели магнітно-резонансну томографію, що дозволила вивчити структуру і пошкодження дрібних судин в головному мозку. Учені також провели тести, що дають можливість оцінити пам'ять і мислення учасників.
Підвищення систолічного і діастолічного артеріального тиску пов'язане з підвищеним ризиком розвитку порушень в головному мозку і невеликими крововиливами в ньому. Це було найбільш помітно у добровольців без анамнезу підвищеного артеріального тиску в зрілому віці.
Наприклад, у добровольців без підвищеного артеріального тиску в зрілому віці, у яких відзначали підвищений діастолічний артеріальний тиск у літньому віці, ймовірність розвитку тяжких порушень головного мозку на 50% вище, ніж у добровольців з нормальним рівнем діастолічного артеріального тиску у похилому віці.
Втім, у осіб з підвищеним артеріальним тиском в зрілому віці зниження діастолічного артеріального тиску у похилому віці було пов'язано із зменшенням об'єму головного мозку і сірої речовини зокрема. Цей факт відбивався також на їх пам'яті і мисленні. В учасників з підвищеним артеріальним тиском в зрілому віці зниження діастолічного артеріального тиску у похилому віці було пов'язано з 10% погіршенням пам'яті.
Отримані результати дозволяють по-новому поглянути на взаємозв'язок між анамнезом підвищеного артеріального тиску в перебігу життя людини та її артеріальним тиском в літньому віці, а також зрозуміти, який вплив надає артеріальний тиск на структуру головного мозку, пам'ять і мислення.
Результати дослідження показали, що зв'язок між артеріальним тиском в літньому віці і порушеннями в головному мозку залежить від показників артеріального тиску в зрілому віці.
За словами вчених, у добровольців без анамнезу підвищеного артеріального тиску в зрілому віці, але з підвищеним артеріальним тиском в літньому віці відзначають більш високий ризик розвитку порушень головного мозку. Передбачається, що зниження артеріального тиску у таких учасників може мати позитивний результат.
З іншого боку, у осіб літнього віку з анамнезом підвищеного артеріального тиску в зрілому віці, проте мають більш низький артеріальний тиск в даний час, можуть відзначати більш великі ушкодження органів і високий ризик зменшення об'єму головного мозку, в тому числі зниження пам'яті та мислення.
Джерело
|