План Ніжина кінця XVIII – початку ХІХ століття (за книгою Л.А.Пляшко. Город, писатель, время. К., 1985)
1. Церква Архангела Михайла 1719-1729 р. Архітектура має ознаки ранніх християнських церков на Балканах. В стіни церкви вмуровані брили з епітафіями грецькою мовою. При церкві була бібліотека зі стародруками. (+)
2. Всіхсвятська церква 1782 р. побудована на місці дерев'яного грецького храму. Має склепінчасті підвали, що використовувалися під склади. Портики на фасадах – пізніша прибудова. Поряд – будівля міського магістрату.
3. Олександрівське грецьке училище 1817 р. Займає майже цілий квартал, під ним глибокі підвали-склади.
Феномен Гоголя 4. Магістрат грецької общини, де зберігались печатка і документи. Вибори до грецького магістрату описані Миколою Гоголем.
5,6. Купецькі будинки на Грецькій вулиці.
7. Гімназія вищих наук (+) князя Безбородька, збудована у 1805-1817 рр. Засновники походять з українського старшинського роду. Тут навчався Микола Гоголь, гімназичним другом якого був виходець з Греції Базилі. Він пізніше супроводжував та опікав великого письменника під час подорожі до Єрусалима. Інші славетні випускники цього навчального закладу: Леонід Глібов та Євген Гребінка.
8. Грецька церква на Троїцькому кладовищі початку ХІХ ст., розташована серед гаю. Микола Гоголь був присутній на освяченні церкви і описав це у своєму гімназичному оповіданні.
9. Будівля грецького купця кін.XVIII-поч.ХІХ ст. в т.зв. "Новому місті" на правому березі Остра. На першому поверсі, ймовірно, була крамниця.
10, 11, 12. Ярмаркові площі. Ярмарки тривали 2-3 тижні і збирались біля козацького собору Миколая – на Покрову 14 жовтня, на виїздах з міста – на Трійцю та Масляну.
Ніжин гарне українське місто зі своєю патріархальною і славною історією.
Пам'ятні дати історії Ніжина
1020 – закладено Ніжинський скарб монет, чеканених князем Володимиром.
1078 – князівські усобиці за чернігівський стіл на Нежатиній Ниві.
1147 – у Іпатіївському літописі згадане місто Уненеж.
1514 – на Сіверщині утворено Ніжинський козацький полк.
1625 – польський король Сигізмунд ІІІ надав Ніжину Магдебурзьке право самоврядування та герб із зображенням Юрія Змієборця на коні.
1648 – Ніжинський полк став найобширнішим і найчисельнішим в Україні.
1657 – на ціле століття Ніжин стає торгівельним центром Лівобережної України.
1704 – у Ніжині Іван Мазепа одержав гетьманські клейноди від польського короля.
1803-1806 – кругосвітне плавання капітана Юрія Лисянського.
1807 – закладено Гімназію вищих наук князя Безбородька, яку відкрито у 1820 р.
1869 – збудовано станцію Ніжин Києво-Курської залізниці.
1910 – демонстраційні польоти Сергія Уточкіна над ніжинським базарним майданом, які спостерігав маленький Сергій Корольов (+).
1913 – рекордний переліт Петра Нестерова Київ-Ніжин-Київ.
1918 – бій під Крутами, про який докладно мовиться далі.
1943 – Ніжин звільнено від фашистських загарбників (+). Напередодні відступу окупанти розстріляли групу підпільників на чолі з незрячим юристом Яковом Батюком (1, 2). Їх вшановано пам'ятником та меморіальною дошкою Батюку та меморіалом на Троїцькому кладовищі.
|