Виплата грошової допомоги при народженні дитини проводитися у відділах соціального захисту управління соціального захисту міської ради за місцем реєстрації або місцем проживання.
Допомога надається одному з батьків дитини, усиновителю чи опікуну з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.
Для оформлення допомоги потрібно звернутись у районний відділ соціального захисту із заявою та необхідним пакетом документів.
Перелік документів
Заява (подається особисто).
Довідка, видана органом Реєстрації актів цивільних станів на одноразову допомогу.
Оригінал і копія свідоцтва про народження дитини.
Паспорт.
Ідентифікаційний номер.
Особовий рахунок в ощадному банку.
В окремих випадках може виникнути необхідність подання додаткових (уточнюючих) документів.
Виплата допомоги припиняється у разі:
Позбавлення отримувача батьківських прав;
Відмови отримувача від виховання дитини;
Нецільового використання отримувачем коштів та незабезпечення ним належних умов для повноцінного утримання дитини;
Перебування отримувача у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
Настання інших обставин, передбачених законодавством.
Контроль за цільовим використанням допомоги та стану створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється органами у справах сім'ї, дітей і молоді, опіки та піклування та державними соціальними інспекторами органів праці та соціального захисту населення.
Розмір допомоги при народженні пілся 01.07.2014 року
(розмір та процедура, яка буде діяти в результаті набуття чинності ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»)
Розмір допомоги при народженні
Допомога при народженні виплачуватиметься у розмірі, який не буде залежати від того, яка по рахунку дитина у сім’ї — перша, друга, третя.
Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.
Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.
Додаткова інформація:
Перш за все, допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку об’єднана в один вид – допомогу при народженні дитини – і з 1 липня 2014 року призначатиметься в єдиному розмірі 41280 гривень незалежно від того, яка дитина за черговістю (перша, друга, третя чи кожна наступна). Як і раніше, одразу всю суму батьки не отримуватимуть. Виплата буде здійснюватись одноразово в сумі 10320 гривень, решта суми допомоги (30960 гривень) буде виплачуватися протягом наступних 36 місяців рівними частинами в сумі 860 гривень щомісяця. У такому ж розмірі виплачуватиметься допомога при усиновленні дитини.
Якщо особа, якій призначено допомогу при народженні дитини, виявила бажання працювати, допомога буде виплачуватися до закінчення терміну її призначення, тобто протягом 36 місяців.
Розмір раніше призначеної допомоги не переглядатиметься. Якщо дитина народилася по 30 червня 2014 року, допомога буде виплачуватися в розмірах, встановлених на дату народження дитини: на першу дитину – 30 960 гривень, на другу дитину – 61 920 гривень, на третю та наступних дітей – 123 840 гривень), тобто зміни з 01.07.2014 цієї категорії дітей не торкнуться.
Як уже зазначалося, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припинена, крім осіб, яким призначено допомогу при народженні першої дитини (народженої до 30 червня 2014 року), що виплачується 24 місяці. На наступні 12 місяців буде призначатися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 гривень. Наприклад, жінка народила першу дитину в грудні 2013 року. На дитину отримує щомісячну допомогу при народжені дитини з січня 2014 року по грудень 2015 року у розмірі 860 гривень та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 1 липня 2014 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється. Здійснюється щомісячна виплата допомоги при народженні дитини (860 гривень). Починаючи з січня 2016 року буде виплачуватися допомога по догляду у розмірі 130 гривень (протягом 12 місяців до досягнення дитиною трирічного віку). У разі працевлаштування чи виходу на роботу виплата допомоги у розмірі 130 гривень припиняється.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 208 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» встановлений новий перелік документів, необхідних для призначення допомоги при народженні дитини та реєстрації її місця проживання.
Допомога призначатиметься на підставі пред’явлення паспорта заявника або іншого документа, що посвідчує особу, копії свідоцтва про народження дитини (з пред’явленням оригіналу) та подання заяви одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається у довільній формі, із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.
Особи, що звернулися за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей (народжених до 30 червня 2014 року), подають копії свідоцтв про народження кожної дитини, яка враховується під час визначення розміру допомоги.
Опікуни подають, крім зазначених документів, копію рішення про встановлення опіки.
У разі звернення осіб, місце проживання яких не зареєстровано, осіб, які вимушені були залишити місця проживання з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та не мають можливості зареєструвати новонароджену дитину, рішення про призначення допомоги при народженні дитини приймає орган соціального захисту населення на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов, складеного за місцем фактичного проживання сім’ї.
Що стосується відрахування до Пенсійного фонду за одержувачів допомоги при народженні дитини та до досягнення дитиною трирічного віку.
У зв’язку з тим, що скасовується виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Платниками єдиного соціального внеску будуть особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку й відповідно до закону отримують допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини. Власне відпустка по догляду за дитиною залишається, але допомога у зв’язку з перебуванням у ній не виплачується. З метою збереження права громадян на зарахування їм часу догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до трудового стажу, органами соціального захисту населення будуть здійснюватися відрахування до Пенсійного фонду України за непрацюючих одержувачів допомоги при народженні дитини та осіб, яким буде здійснюватися виплата допомоги до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі 130 гривень.
Таким чином, тим, хто з 1 липня 2014 року виходитиме у відпустку по догляду за дитиною до трьох років, цей період зараховуватимуть до страхового стажу.
Спеціалістами управління праці та соціального захисту населення проведена відповідна робота по перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з одночасним визначенням права сімей на всі види діючих державних соціальних допомог. Задіяні всі можливі механізми інформування сімей щодо порядку звернення, призначення та виплати державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми. Налагоджена тісна співпраця з сільськими радами, при необхідності будуть проведені виїзні прийоми громадян.
Найбільш відчутною стала відміна виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для тих, хто отримував її з урахуванням доходу сім’ї. На які допомоги матимуть право такі сім’ї з 1 липня 2014 року? Перш за все, право на державну соціальну допомогу як малозабезпечена сім’я, а також на компенсацію додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів.
Основне завдання органів праці та соціального захисту населення – забезпечення адресності надання допомоги та цільового використання коштів державного бюджету. З однієї сторони визначаємо потреби громадян в отриманні необхідної допомоги від держави, а з іншої – контролюємо використання коштів, особливо допомоги при народженні дитини.
Джерело
|