У світі спалах вірусу Зіка. Основний регіон поразки - Південна Америка і країни Африки, оскільки там живуть його переносники - комарі роду Aedes. Втім, окремі випадки захворювання лихоманки Зіка все частіше фіксуються в ЄС. Зараз відомо як мінімум про одне зараження вірусом в Росії. У тому, яку небезпеку несе вірус Зика, - в матеріалі РБК-Україна.
ЩО ТАКЕ ВІРУС ЗІКА?
Вірус Зіка, що раптово налякав світ, відомий з 1947 року. Тоді він вперше був виявлений у макак резус в Уганді під час медичного моніторингу за формою жовтої лихоманки в лісі Зіка. Топонім і дав назву вірусу, а через те, що він переноситься в основному комарами, ліс був закритий для відвідування. Вже в 2007 році в західній частині Тихого океану стався вперше документально зареєстрований спалах хвороби, викликаний вірусом Зіка.
ДЕ ЗАРАЗ ПОШИРЮЄТЬСЯ ВІРУС ЗІКА?
Вірус "мешкає" в тропічних районах з великими популяціями комарів. Відомо, що він поширюється в Африці, Америці, Південній Азії та західній частині Тихого океану. Крім того, вірус Зіка був виявлений в 10 країнах ЄС. Серед них Німеччина, Іспанія, Фінляндія, Данія, Швейцарія, Португалія, Швеція, Нідерланди, Італія, Великобританія, а також в США і Китаї.
ЯК ЛЮДИ ЗАРАЖАЮТЬСЯ ВІРУСОМ ЗІКА?
Досить укусу інфікованого вірусом комара Aedes. Зазвичай комахи кусають "потенційних жертв" хвороби, викликаної Зіка, рано вранці або пізно ввечері. Цей же рід комарів поширює ряд інших, не менш небезпечних хвороб - денге, чікунгунью і жовту лихоманку.
ЯКІ СИМПТОМИ ЛИХОМАНКИ ЗІКА?
Інкубаційний період лихоманки Зіка точно невідомий, але, ймовірно, становить кілька діб. Симптоматика захворювання після "знайомства" людини з вірусом Зіка схожа на симптоми інших арбовірусних інфекцій (їх збудниками є членистоногі). Це - висока температура, висипання на шкірі, кон'юнктивіт, біль в м'язах і суглобах, нездужання і головний біль. Зазвичай ці симптоми слабо виражені і зберігаються протягом 2-7 днів, а потім проходять.
ЧИ ПРАВДА, ЩО НАЙБІЛЬШ НЕБЕЗПЕЧНИМ ВІРУС ЗІКА Є ДЛЯ ВАГІТНИХ?
Після аналізу статистики захворювань у медиків з'явилися підстави вважати, що хвороба, викликана вірусом Зіка, у вагітних може стати причиною мікроцефалії плоду - недостатнього розвитку головного мозку у новонародженого. Втім, чіткої заяви МОЗ про взаємозв'язок лихоманки Зіка і ускладнень у вагітних поки немає. МОЗ настійно рекомендує вагітним "проявляти особливу обачність для захисту від укусів комарів".
ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ УСКЛАДНЕННЯ, ВИКЛИКАНІ ЛИХОМАНКОЮ ЗІКА?
Про ускладнення після хвороби, викликаної вірусом Зіка, поки відомо небагато. Після спалахів захворювання в 2013-2014 роках у Французькій Полінезії, а також в 2015 році в Бразилії місцеві органи охорони здоров'я фіксували зростання числа випадків синдрому Гієна-Барре (множинне ураження периферичних нервів, що виявляється паралічами, трофічними і вегетососудистими розладами кінцівок) і мікроцефалії (патологічний розвиток мозку плоду або дитини в грудному віці) у людей, які перенесли лихоманку Зіка. Зараз ведуться ретроспективні дослідження цих наслідків, в тому числі, потенційної ролі вірусу Зіка.
ЯК ЛІКУВАТИ ЛИХОМАНКУ ЗІКА?
МОЗ рекомендує при перших симптомах захворювання приймати болезаспокійливі і жарознижувальні ліки, спокій і рясне пиття. При погіршенні динаміки необхідно негайно звертатися за медичною допомогою. Поки ліків безпосередньо від самої хвороби або вакцин проти неї не існує.
ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ ДЛЯ СВОГО ЗАХИСТУ?
Найкращим захистом від вірусу Зіка є попередження укусів комарів. Для цього необхідно використовувати репеленти, максимально закритий одяг, закривати двері і вікна і використовувати москітні сітки.
ЯКІ ЗАХОДИ ПРИЙМАЄ УКРАЇНСЬКА ВЛАДА?
Поки в Україні не зафіксовано жодного випадку захворювання, викликаного вірусом Зіка. Втім, заступник міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець запевнив РБК-Україна, що відомство буде докладати всіх зусиль для того, щоб інформувати українців, які відвідують країни Америки та Африки. МОЗ повідомляє, що в Україні налічується 53 види комах сімейства Aedes, які здатні переносити вірус Зіка. В Україні три установи - Український центр з контролю і моніторингу захворювань МОЗ, Інститут епідеміології та Протичумний інститут ім. Мечникова в Одесі, які мають достатньо обладнання і фахівців для виявлення вірусу Зіка.
|