Підприємці Максим Мостовий і Сергій Мєшков можуть влаштувати собі найвишуканіший обід прямо на роботі. Все просто: головний продукт їх компанії «Осетер» - чорна ікра. У минулому році на 2000 кв. м ставків свого рибного господарства підприємці зібрали 300 кг делікатесної продукції, а виручка компанії склала 4,5 млн гривень. «Почалося все з розповіді мого батька про перспективність такого бізнесу ще на початку нульових», - згадує Мостовий.
У рибному господарстві «Осетер» перший урожай чорної ікри чекали 10 років. Чекали не дарма: зараз делікатес продають по $ 1000 за кілограм
Осетрове озеро розділене на зони. Технологія вирощування риби в садках дозволяє прискорити їх зростання на 30%.
Осетрове озеро розділене на зони. У кожній з них живуть риби різного віку та виду. Технологія вирощування риби в садках дозволяє прискорити їх зростання на 30%. Зараз в компанії вирощують основні осетрові сорти: стерлядь, російського осетра і білугу.
Максим Мостовий (ліворуч) знайшов свою золоту рибку. Бажання виконує щорічно
Базою для власного осетрового господарства стала покинута рибна ферма в місті Українка, що в 20 км від Києва. У 2000 році на відновлення підприємства партнери витратили близько $ 30 000. Частина коштів пішла на придбання маточного стада осетрових і закупівлю кормів. Ділова інтуїція підприємців не обдурила. Перевагою рибного господарства стало його розташування поблизу Трипільської ТЕС. За словами рибозаводчіков, там були ідеальні умови для розведення осетрових: глибина більше 5 м, піщане дно, вода, насичена киснем, - все це дозволяє вирощувати рибу цілий рік.
Малька риби вирощують в спеціальних закритих басейнах, оснащених системою циркуляції води, насичуючи воду киснем і підтримуючи потрібний мікроклімат. Це прискорює ріст малька і дозволяє рибі нереститися цілий рік. Для годування малюків в компанії вирощують спеціальних рачків Artemia salina. Харчування підопічних обходиться підприємству в суму близько $ 40 000 на рік.
ДЛЯ НАЛАГОДЖЕННЯ ВИРОБНИЦТВА ІКРИ ПОТРІБНО 10 РОКІВ
Урожай ікри з кожної риби становить близько 10-15% від її власної маси. Одна стерлядь дає близько 250 г ікри, осетер - до 1,5 кг.
Щоб налагодити промислове виробництво ікри, буде потрібно не менше 10 років. Наприклад, стерлядь першу ікру дає через шість-сім років, а осетрові - через вісім-десять. Урожай ікри з кожної риби становить близько 10-15% від її власної маси. Одна стерлядь дає близько 250 г ікри, осетер - до 1,5 кг.
Збирають ікру щорічно, з листопада по січень. Кожна доросла риба проходить ультразвукове обстеження, яке дозволяє визначити наявність у неї ікри. Якість ікри встановлюють за допомогою спеціального зонда. Доспілу ікру збирають методом «сдаіванія». Таким чином риба залишається живою і продовжує виробляти ікру.
Готовий продукт коштує чимало - близько $ 1000 за кілограм. Однак проблем зі збутом у компанії немає. «Ми зараз і так стали обмежувати клієнтуру», - каже Мостовий. У цьому році в компанії планують продати 500 кг ікри. Щоб задовольнити зростаючий попит, «Осетер» передбачає збільшити площу свого водного господарства на 30%.
Фотограф Олександр Лобанов
Джерело
|